A csillagászok egy hatalmas fekete lyukat látnak valós időben felébredni
2019 végén a korábban figyelemre méltó SDSS1335+0728 galaxis hirtelen minden eddiginél fényesebben kezdett ragyogni. Hogy megértsék, miért, a csillagászok több űrbeli és földi obszervatórium adatait is felhasználták, beleértve az Európai Déli Obszervatórium VLT-távcsőjét is, hogy nyomon kövessék a galaxis fényerejének változását. Egy ma közzétett tanulmányban arra a következtetésre jutottak, hogy soha nem látott változásoknak vannak tanúi egy galaxisban – valószínűleg a magjában lévő hatalmas fekete lyuk hirtelen felébredésének eredménye.
„ Képzelje el, hogy évek óta megfigyel egy távoli galaxist, és az mindig nyugodtnak és inaktívnak tűnt ” – mondja Paula Sánchez Sáez, a németországi ESO csillagásza, és az Astronomy & Astrophysicsben publikálásra elfogadott tanulmány vezető szerzője. “Hirtelen a [mag] drámai fényerő-változásokat kezd mutatni, ellentétben a korábban látott tipikus eseményekkel.” Ez történt az SDSS1335+0728-cal, amely ma már „aktív galaktikus maggal” (AGN) rendelkezik – egy fényes, kompakt régió, amelyet egy hatalmas fekete lyuk táplál –, miután 2019 decemberében drámaian kivilágosodott.
Egyes jelenségek, mint például a szupernóva-robbanások vagy az árapály-zavarok – amikor egy csillag túl közel kerül a fekete lyukhoz, és szétszakad – a galaxisok hirtelen felvillanását idézhetik elő. De ezek a fényerő-változások általában csak néhány tucat vagy legfeljebb néhány száz napig tartanak. Az SDSS1335+0728 ma is egyre fényesebb, több mint négy évvel azután, hogy először látták „bekapcsolni”. Sőt, a 300 millió fényévnyire a Szűz csillagképben található galaxisban észlelt variációk nem hasonlítanak a korábban látottakhoz, és a csillagászokat más magyarázat felé mutatják.
A csapat megpróbálta megérteni ezeket a fényerő-ingadozásokat az archív adatok és több létesítményből származó új megfigyelések kombinációjával, beleértve az ESO VLT-jén található X-shooter műszert a chilei Atacama-sivatagban. A 2019 decembere előtti és utáni adatokat összehasonlítva azt találták, hogy az SDSS1335+0728 ma már sokkal több fényt sugároz ultraibolya, optikai és infravörös hullámhosszon. A galaxis 2024 februárjában röntgensugarakat is kibocsátott. „Ez a viselkedés példátlan” – mondja Sánchez Sáez, aki a chilei Millennium Institute of Astrophysics (MAS) tagja is.
„ A jelenség magyarázatának legkézzelfoghatóbb módja az, hogy azt látjuk, hogy a galaxis [magja] hogyan kezd (…) aktivitást mutatni ” – mondja Lorena Hernández García, a MAS és a Valparaíso Egyetem társszerzője. Chile. ” Ha igen, akkor ez lenne az első alkalom, amikor egy hatalmas fekete lyuk aktiválódását láthatjuk valós időben. ”
Hatalmas fekete lyukak – amelyek tömege több mint százezerszerese a mi Napunknak – a legtöbb galaxis középpontjában találhatók, beleértve a Tejútrendszert is. „ Ezek az óriási szörnyek általában alszanak, és nem láthatók közvetlenül ” – magyarázza Claudio Ricci társszerző, a szintén chilei Diego Portales Egyetem munkatársa. . Az SDSS1335+0728 esetében megfigyelhettük a hatalmas fekete lyuk felébredését, [amely] hirtelen elkezdett lakmározni a környezetében rendelkezésre álló gázból, és nagyon fényes lett ”
” [Ezt] a folyamatot (…) korábban soha nem figyelték meg ” – mondja Hernández García. Korábbi tanulmányok arról számoltak be, hogy az inaktív galaxisok több év után váltak aktívvá, de magát a folyamatot – a fekete lyuk felébredését – most először figyelték meg valós időben. Ricci, aki szintén kapcsolatban áll a kínai Pekingi Egyetem Kavli Csillagászati és Asztrofizikai Intézetével, hozzáteszi: „ Ez olyasmi, ami megtörténhet saját Sgr A*-unkkal is, a középpontban található hatalmas fekete lyukkal (…) galaxisunkból “, de nem világos, hogy ennek mekkora valószínűsége van.
Az alternatív magyarázatok kizárása érdekében még mindig szükség van nyomon követési megfigyelésekre. Egy másik lehetőség az, hogy szokatlanul lassú árapály-megszakítási eseményt, vagy akár új jelenséget látunk. Ha valóban árapály-zavarról van szó, akkor ez lenne a valaha megfigyelt leghosszabb és leghalványabb ilyen esemény. „ A variációk természetétől függetlenül [ez a galaxis] értékes információkat szolgáltat a fekete lyukak növekedéséről és fejlődéséről ” – mondja Sánchez Sáez. „ Arra számítunk, hogy az olyan eszközök, mint a [MUSE a VLT-n vagy a közelgő Extremely Large Telescope (ELT)] kulcsfontosságúak lesznek annak megértésében, hogy [miért világít a galaxis ].”
Forrás: www.eso.org