Mit kell tudnunk Leonardról?

A 2021-es év legérdekesebb üstököse a Leonard, leánykori nevén a C/2021 A1, ami hazánkból is látható lesz a következő hetekben. Nézzük, mit kell tudni róla, és hol kell keresni az égen?

Az üstökösről már a neve is elárul pár dolgot. Nézzük sorjában.

C/

Azaz egy nem periodikus üstökösről van szó. A Leonard a jövőben el fogja hagyni a Naprendszert, és például a 76 évenként visszatérő Halley-üstökössel szemben soha nem tér vissza a Nap közelébe. Némi NatGeós drámaisággal úgy is mondhatnánk: mi vagyunk az első és utolsó emberek az univerzum történetében, akik láthatjuk a Leonardot.

2021

Azaz az üstököst 2021-ben látták meg először.

A1

Azaz január első felében (A) az elsőként (1) felfedezett üstökös volt (ha január második felében fedezték volna fel harmadikként, akkor a neve B3 lenne; ha február első felében hatodikként, akkor C6 – és így tovább).

Leonard

Azaz a felfedezője Gregory Leonard. Mindenki az üstököst fényképezi, de mi emlékezzünk meg a megtalálójáról is egy fényképpel. Illetve tegyük hozzá, hogy a Leonard tulajdonképpen nem szerencsés név, mert Greg Leonard több üstököst is talált idén, vagyis több Leonard is látható az égen.

Gregory Leonard

Az üstökös alapadatai

Az üstökös fényessége Mikulás napjának környékén kb. +5 magnitúdó. Ez azt jelenti, hogy a leghalványabb szabadszemes csillagokhoz hasonló.

Az üstökösünk mindennap egyre később kel, és december 11-től együtt fog mozogni a Nappal az égen, ezért nem lehet majd észlelni. December 7-től 10-ig viszont a hajnali órákban fog kelni, így reggel hat óra előtt látható lesz.

Az üstökös sebessége a Földhöz képest nagyjából 250.000 km/h. De a hatalmas távolság miatt mégsem úgy mozog az égen, mint a hullócsillagok, amelyek villámgyorsan keresztülhúznak felettünk: december 12-én, Föld-közelben 34 millió kilométerre lesz tőlünk, és lassan látszik cammogni az égen. Ha egy atlétaszkafanderes brúszvilisz akkor felénk fordítaná a kormányt, hetekig tartana, amíg eltalálná a Földet az üstökössel.

Egyébként ha az üstökös pályája lehetővé tenne egy Földdel való ütközést, bajban lennénk, mivel a Leonard kb. 10 km átmérőjű maggal rendelkezik, vagyis Gyömrő központjától a csillagdáig mindent befedne, ha ránk pottyanna. És alighanem belenyomna a talajba 30 kilométer mélyen – legalábbis a dinoszauruszok kihalását okozó, 12 km-es üstökös nagyjából ekkora sebet ejtett a bolygónkon.

Szerencsére azonban ettől nem kell tartanunk, mivel a Vénuszt jobban megközelíti a Leonard december 18-án – ekkor 4,2 millió kilométerre fog elhaladni a szerelem istennőjéről elnevezett bolygó mellett.

Végül a perihéliumot 2022. január 3-án éri majd el, de a Naptól a pályája legközelebbi pontján is távolabb lesz, mint most a Földtől, hiszen központi csillagunkat 90 millió kilométerre közelíti csak meg.

A Leonard ezután lassan elhagyja a Naprendszert, és soha nem is tér vissza.

De addig is, amíg itt van, hajnalban a következő napokon a lenti ábráknak megfelelő helyen kereshetjük távcsővel vagy binokulárral. A bal felső sarokban látható az ábrákon a Göncölszekér, a legkönnyebben megtalálható csillagkép. Ha a rúdjának ívét meghosszabbítjuk, nagyjából az Arcturushoz jutunk, amely az Ökörhajcsár csillagkép legfényesebb csillaga. A Leonard a környéken lesz majd látható a következő napokban.

December 7-én hajnalban:

December 8-án:

December 9-én:

Végül december 10-én:

Amint látható, az üstökös a horizonthoz egyre közelebb lesz hajnalonként, míg végül a Nappal együtt kel fel.

Addig is tiszta eget!