Starship: újabb tesztrepülés

A SpaceX készülő óriársakétájának hatodik intergrált repülési tesztje is a texasi Starbase-ről indult.

Idén ez már a negyedik alkalom volt, hogy a Boca Chica melletti starthelyről elindították a Starship és az első fokozat szerepét betöltő Super Heavy rakéta összeépítve kb. 120 m magas rendszerét. A Flight 6 névvel jelölt kísérlet november 19-én magyar idő szerint 23 órakor kezdődött. Donald Trump megválasztott amerikai elnök Elon Musk társaságában maga is megtekintette az indítást.

Az indítóállásban várakozó Starship (Ship 31 + Booster 13) a 6. számú intergrált tesztrepülés előtt. (Kép: Adam Bernstein / Spaceflight Now)

Ahogy az előző alkalommal, most is tervben volt a visszatérő Super Heavy „elkapása” az indítóállvány (alias Mechazilla) evőpálcikákként is emlegetett karjai segítségével. A bravúros művelet ezúttal nem jött össze. Az október 13-án végrehajtott Flight 5 esetében utólag kiderült, hogy csak hajszálon múlott a siker. A SpaceX szakemberei a mostani repülés előtt fogadkoztak, hogy ha bármilyen kétség merülne fel akár a visszatérő fokozattal, akár az állvánnyal kapcsolatban, akkor inkább a Mexikói-öblöt választják a landolás helyének. Ezúttal valóban a vízbe csapódott a Super Heavy, nagy robbanással kísérve.

A Super Heavy visszaérkezése a tengerbe csapódással és robbanással végződött. (Kép: Adam Bernstein / Spaceflight Now)

A mostani repülés is szuborbitális volt, vagyis bár a Starship kikerült a világűrbe és jelentős távolságot tett meg, egészen a Indiai-óceán felszínén tervezett leszállásig, de nem állt Föld körüli pályára. A repülés valamivel több mint egy órán (65 és fél percen) át tartott, és a múltkori alkalommal ellentétben a megérkezés helyszínén ezúttal nappal volt, a jobb láthatóság kedvéért. Tesztelési célokból voltak módosítások az előző repülésen történtekhez képest, például út közben sikeresen újra begyújtották a három vákuumbeli működésre optimalizált Raptor hajtómű egyikét. Ennek a képességnek a demonstrálása szükséges ahhoz, hogy bizonyítsák: a jövőben az orbitális repüléseknél meg tudják oldani az elhasznált Starship irányított visszatérését, hogy az ne váljon űrszemétté. A hővédő burkolattal és egyéb hardverelemekkel is végeztek kísérleteket, valamint szándékosan úgy alakították a légköri ereszkedés profilját, hogy elmenjenek a végsőkig annak kipróbálásában, hogy mit visel el a jármű.

A Starship landolása a kijelölt térségben, az Indiai-óceánon, Ausztráliától nyugatra. (Kép: SpaceX)

Frey Sándor

forrás: www.urvilag.hu