Hatalmas, magányos felhőt találtak a világűrben

A „senkiföldjén” található titokzatos objektum a Tejútrendszernél is nagyobb.

FORRÁS: EUROPEAN SPACE AGENCY / XMM-NEWTON

Chong Ge, a Huntsville-i Alabamai Egyetem (UAH) csillagásza és kollégái új tanulmányukban azt írják, egy titokzatos, elszigetelt felhőt azonosítottak a világűrben – számol be az egyetem oldala. A magányos objektum a Tejútrendszernél is nagyobb.

A felhő szélsőségesen forró gázból áll, és 10 milliárd naptömegű, így nehezebb, mint egyes törpegalaxisok. Az objektumot az Abell 1367 halmazban találták meg az Európai Űrügynökség (ESA) XMM-Newton űrtávcsővel, utóbb pedig a VLT/MUSE (Very Large Telescope/Multi Unit Spectroscopic Explorer) és a japán Subaru távcső segítségével is megvizsgálták. A mintegy 70 galaxisból álló halmaz nagyjából 300 millió fényévre fekszik.

Ming Sun, az UAH munkatársa szerint meglepő felfedezésről van szó. A felhő annyira különleges, hogy az ESA saját oldalán is bemutatta a róla készült képet.

Az objektum nem kapcsolódik egyetlen galaxishoz sem, de a szakértők úgy vélik, hogy egy helyi rendszerből származhat. Ahogy a gazdagalaxis nagy sebességgel haladt, az erők kihúzták belőle a felhőt, hasonló módon, ahogy nyitott ablaknál, a beáramló levegő lobogtatja az ember haját. A kutatók szerint a gáz több száz millió éven át fennmaradhatott, sokkal tovább, mint ami egy ilyen objektumtól elvárható. A csapat arra gyanakszik, hogy ennek hátterében a gravitációs mező áll.

Mingék bíznak benne, hogy a későbbi megfigyelésekkel még jobban megérthetik a felhő tulajdonságait.

forrás: National Geographic